Republika Mali

Jeden Naród - Jeden Cel - Jedna Wiara

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa człowieka pochodzą z 5 tysiąclecia pne. Rzeczywiście odnaleziono neolityczne ślady zielonej Sahary w Adrar des Ifoghas. Pierwsze formy życia miejskiego pojawiły się około 250 r pne w Djenné-Djenno.

Mali jest kolebką największych cywilizacji, jakie rozkwitały na afrykańskiej ziemi.

Trzy wielkie Imperia

Imperium Ghany

nazwane także Ouagadou, zostało wzniesione przez Sarakolé (Soninké) w IV wieku. Swój dobrobyt opiera na soli i złocie. Imperium uległo pogorszeniu w 1076 r., po wyjściu Berberów, którzy przybyli, aby islamizować Afrykę Zachodnią.

Imperium Mali

Założone w XI wieku, zostało zjednoczone przez Sundjatę Keïtę w 1222 roku, który ogłosił Kartę Manden (karta Mandé, karta Kouroukan Fouga lub Manden Kalikan). W 1312 roku u szczytu panowania Mansa Moussa (Kankou Moussa) imperium Mali rozciągało się od Oceanu Atlantyckiego do dzisiejszego Nigru. Kankou Moussa będzie znany ze wspaniałości swojej pielgrzymki do Mekki. Jego armia liczyła około 100 000 żołnierzy.

Dobrobyt imperium zależał od transsaharyjskiego handlu miedzią, solą, złotem i tkaninami.

Timbuktu, Gao i Dżenne były gospodarczymi i kulturalnymi centrami tej cywilizacji, w centrum sudańsko-malijskiego islamu.

Imperium Songhaj

Początki imperium Songhaj sięgają VII wieku (królestwo Gao zostało założone w VII wieku, ze stolicą w Kikoua). Królestwo Gao staje się imperium pod panowaniem Sonni Ali Ber (1464-1492). Imperium Songhai rozwijało się szybko dzięki handlowi transaharyjskiemu i jego kopalniom, wysyłając do Afryki Północnej złoto, ale także orzechy kola, gumę arabską, skórki lampartów i niewolników. Eksportuje również skórę hipopotama, ciętą i garbowaną.

W szczytowym okresie, pod rządami Mohameda Touré, zwanego Askia Mohameda, imperium rozciągało się od Atlantyku do Nigru.

W 1591 r. Imperium zostało rozebrane przez wojska Paszy Dżuddera z Maroka. Kolejno tworzyła się mozaika małych państw: królestwa Bambara w Ségou i Kaarta, imperium Peul w Macinie, imperium Toucouleur, Królestwo Kénédougou itp.

Inne królestwa

Królestwa Bambara

W połowie XI wieku Bambarowie stworzyli z Kaladjanem Coulibalym królestwo animistów, wokół Ségou. Kaladjan Coulibaly panował przez trzydzieści lat (1652–1682). To imperium przeżyło pierwszą ważną ekspansję pod Biton Coulibaly. Za jego panowania (1712-1755) granice królestwa rozciągały się na obu brzegach Nigru, między Bamako i Timbuktu.

W 1766 roku, po okresie niestabilności, Ngolo Diarra przejął tron ​​i przywrócił władzę państwa. Panował do 1792 r. Zmarł po powrocie z kampanii przeciwko Mossim w Riziam (we współczesnej Burkina Faso). Jego syn Monzon Diarra zastąpił go, panując od 1792 do 1808 roku. Rozszerzył królestwo, najeżdżając królestwo Bambara w Kaarcie i podbijając Timbuktu w 1800 roku.

Po jego śmierci jego syn Da Diarra zastępuje go, a po jego śmierci jego bracia następują po sobie: 

 • Tiéfolo Diarra (1827–1840),
 • Kirango Ba (1840–1848),
 • Nalenkoma , Massa Demba (1851–1854),
 • binamari dit Torokoro Mari (1854-1855) i
 • Wetala Ali (1855–1861).

Królestwo Bambara z Ségou słabnie. W 1861 r. El Hadj Oumar Tall zajął Ségou i zakończył istnienie królestwa Bambara.

Imperium Toucouleur

Elhadj Oumar Tall, po powrocie z pielgrzymki do Mekki i pobytu na uniwersytecie El Hazar w Kairze, podejmuje się w Dinguiraye utworzenia muzułmańskiego imperium teokratycznego. Dysponując armią 30 000 ludzi wyposażonych w broń palną, rozpoczął dżihad w 1852 r. Podbił Bambuk i Kaartę i rozprzestrzenił islam.

Elhadj Oumar Tall podbija Ségou w 1861 roku.

Pokonany przez Fulani z Maciny, schronił się w klifie Bandiagara, gdzie zmarł 12 lutego 1864 r.

Jego syn, Amadou Tall, przejął władzę, ale nie udało mu się utrzymać jedności Imperium. W 1880 r. Francuzi obiecali mu, że nie będą dotykać jego mienia. Amadou wierzy w te obietnice. Francuzi podbijają Ségou w 1890 roku, a Amadou musi uciec do Sokoto (Nigeria). 

Kolonizacja

Opór

Francuska penetracja kolonialna przechodzi z Senegalu na wschód. W Mali armia francuska napotka silny opór.

Tak więc 22 września 1878 r. wojska francuskie, w liczbie 585 żołnierzy, dowodzone przez podpułkownika Reybauda, ​ wyposażone w 4 armaty i 80 koni, przez kilka godzin stawiały czoła oddziałom króla Niamodi Sissoko. Francuzi dominują militarnie i wygrywają bitwę, w której jest 13 zabitych i 51 rannych wśród Francuzów i 150 zabitych wśród khassonké, w tym król. Ta bitwa jest pierwszym aktem oporu przeciwko Francuzom.

Almamy Samory Touré

26 lutego 1881 r. armia francuska wycofała się przed armią Samory Touré w Kéniéra. Armia Samorygo składała się z dobrze wyszkolonych żołnierzy, wyposażonych w karabiny. Samory Touré przez długi czas opierał się francuskim wojskom kolonialnym, kierowanym kolejno przez Gustave’a Borgnisa-Desbordesa, Josepha Gallieni, Louisa Archinarda. Dopiero 29 września 1898 r. w Guélémou na Wybrzeżu Kości Słoniowej, armia francuska mogła pojmać Samory. Schwytany przez kapitana Gourauda, a następnie zesłany do Gabonu, Samory zmarł w niewoli 2 czerwca 1900 r. na zapalenie płuc.

Król Tiéba Traoré z Kénédougou był sojusznikiem Francuzów. Jego brat i następca, Babemba Traoré, sprzeciwia się Francuzom, by przeciwstawić się ich ekspansjonistycznemu celowi. Sikasso, stolica królestwa, została zajęta 1 maja 1898 r. pomimo muru obronnego. Babemba, który odmawia poddania się, popełnia samobójstwo.

Sudan Francuski

Terytorium Mali, zwane Haut-Senegal-Niger, staje się w 1895 r. Francuską kolonią zintegrowaną z francuską Afryką Zachodnią, z częścią Mauretanii, Burkina Faso i Nigru. Kayes staje się głównym miastem, które ustąpiło w 1907 roku Bamako. W 1920 r. nosił nazwę Sudan Francuski.
Aby zapewnić dominację nad populacjami afrykańskimi, francuski kolonizator ustanowił bardzo scentralizowany system.

Mieszane gminy, przewidziane dekretem gubernatora z 1 stycznia 1911 r., zostały najpierw utworzone w Bamako i Kayes 1 stycznia 1919 r., a następnie w Mopti 1 stycznia 1920 r. Gminy Ségou i Sikasso zostały utworzone w 1953 r. i 1954. Tymi mieszanymi gminami zarządza zarządca-burmistrz, mianowany dekretem porucznika-gubernatora, wspierany przez komunalną komisję pierwszego stopnia, złożoną z 8 stałych członków (4 znamienitych obywateli francuskich, 4 znaczących francuskich poddanych) i 4 zastępców (2 obywateli francuskich, 2 poddanych francuskich).

18 listopada 1955 r. ustawa zezwala kilku afrykańskim gminom stać się w pełni funkcjonującymi gminami. Tak jest w przypadku Bamako, Kayes, Ségou i Mopti w 1956 r. i Sikasso w 1959 r. w tych gminach jedno kolegium wybiera radę miejską, która mianuje burmistrza spośród swoich członków. Modibo Keïta zostaje zatem pierwszym wybranym burmistrzem Bamako.

Gminy średniego znaczenia, w których burmistrz jest urzędnikiem wyznaczonym przez naczelnika terytorium, wspomaganego przez radę miejską wybraną przez jedno kolegium, powstają w 1958 r .: Kita, Kati, Koulikoro, Koutiala, San, Timbuktu i Gao.

Federacja Mali

Referendum z 28 września 1958 r. w sprawie Konstytucji Republiki Francuskiej, pożądane przez generała De Gaulle’a, zapoczątkowało debatę we francuskojęzycznej Afryce, między separatystami, federalistami i antyfederalistami.

31 grudnia 1958 r. Zgromadzenie Konstytucyjne Sudanu jednogłośnie przyjęło deklarację przewidującą utworzenie federalnego zgromadzenia konstytucyjnego z delegacją władzy, w celu zdefiniowania instytucji federalnych.

14 stycznia 1959 r. Zgromadzenie Federalne Federacji Mali spotkało się w Dakarze. W delegacji 4 terytoria były następująco reprezentowane:

 • Senegal (pod przewodnictwem Léopolda Sédara Senghora),
 • Republika Sudańska (pod przewodnictwem Mahamane Haïdary),
 • Dahomey (pod przewodnictwem Alexandre Adandé) i
 • Górna-Wolta (pod przewodnictwem Maurice’a Yaméogo).

Modibo Keïta został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia. W ciągu czterech dni uchwalono Konstytucję Federacji Mali. Każda delegacja musi wrócić do swojego kraju, aby ja ratyfikować. Ale szybko Dahomey i Górna-Wolta wycofali się z projektu Federacji.

23 stycznia 1959 r. Zgromadzenie Sudanu przyjęło Konstytucję Republiki Sudańskiej i Konstytucję Federalną.

31 marca 1959 r. Sudan Francuski uzyskał status wewnętrznej autonomii.

4 kwietnia 1959 r. Federacja Mali staje się oficjalna poprzez podpisanie umów o przeniesieniu kompetencji i współpracy z Francją. Pierwsze Zgromadzenie Federalne składa się z 20 członków wybranych przez kraj, Senegal i francuski Sudan. Spotkało się po raz pierwszy 4 kwietnia 1959 r. w Dakarze, stolicy Federacji Mali. Léopold Sédar Senghor został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia, a Modibo Keïta został szefem rządu federalnego. Zgromadzenie Federalne głosuje za przystąpieniem Federacji Mali do społeczności.

Modibo Keïta zostaje mianowany Prezesem Rządu Federacji Mali. Następnego dnia rząd federalny składał się, zarówno z Sudańczyków, jak i Senegalczyków, z Prezesem Rady Modibo Keïta i wiceprezesem Mamadou Dia (Senegal).

Negocjacje między Francją a Federacją Mali odbyły się w Paryżu od 18 stycznia 1960 r. do 4 kwietnia 1960 r. Porozumienia dały obu państwom związkowym wszystkie kompetencje posiadane przez Wspólnotę. Prezydent Republiki Francuskiej był słusznie prezydentem Wspólnoty. Francja uczestniczy w szkoleniu armii federalnych i ma bazy wojskowe na ich terytorium. Umowy te zostały ratyfikowane przez Francuskie Zgromadzenie Narodowe w dniu 9 czerwca 1960 r., a następnie przez Senat, w dniu 13 czerwca. Następnie są ratyfikowani przez Zgromadzenia Senegalu i Sudanu, które głosują 14 czerwca za przeniesieniem swoich kompetencji do Federacji Mali w kilku dziedzinach: polityka zagraniczna, obrona, waluta, wspólna polityka finansowa i gospodarcza, kontrola sprawiedliwości i szkolnictwo wyższe, ogólna organizacja transportu publicznego i telekomunikacji. Niepodległość ogłoszono 20 czerwca 1960 r.

Po różnicach między przywódcami Mamadou Dia został zwolniony ze swoich obowiązków ministerialnych 19 sierpnia 1960 r., które powierzono Modibo Keïcie.

20 sierpnia Zgromadzenie Senegalu ogłosiło niepodległość Senegalu, a 5 września Léopold Sédar Senghor został wybrany na prezydenta Senegalu. 

Pierwsza Republika

22 września 1960 r. Sudan Francuski uzyskał niepodległość i przyjął nazwę Republika Mali. Priorytety:

 • szybko ustanawiają nowe struktury gospodarcze, obalając i rozwijając obwody handlowe w ramach planowania socjalistycznego opartego na realiach afrykańskich
 • stworzyć infrastrukturę kolejową, drogową, rzeczną i lotniczą, która zaspokoi potrzeby kraju
 • zintensyfikować produkcję rolną, aby zwiększyć konsumpcję krajową i potencjał eksportowy
 • implantacja przemysłów z transformacji
 • zintensyfikować badania górnicze, aby uczynić Mali godnym współczesnej Afryki
 • do skutecznego kierowania i kontrolowania gospodarki kraju przez państwo, które będzie w nim coraz bardziej aktywnie uczestniczyć, w szczególności poprzez utworzenie Krajowego Biura Handlu Zagranicznego i intensyfikację sektora spółdzielczego.
Modibo Keïta pierwszy Prezydent Mali

W październiku 1960 r. utworzono malijskie przedsiębiorstwo importowo-eksportowe (Somiex), które otrzymało monopol na eksport produktów lokalnych oraz import wytwarzanych produktów i artykułów spożywczych, takich jak cukier, herbata i mleko w proszku i ich dystrybucja w kraju.

1 lipca 1962 r. Rząd utworzył franka malijskiego, który zastąpił franka CFA.

W 1961 r. utworzono organ ds. transportu w Mali w celu transportu wywożonych towarów (orzeszków ziemnych i bawełny) lub importowanych do i z portu w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Firma Air Mali jest tworzona z samolotów importowanych głównie ze Związku Radzieckiego.

Przy pomocy finansowej z różnych krajów powstaje kilka branż, takich jak Malijska Spółka Przetworów w Baguinéda z Jugosławią, Fabryka Ceramiki w Mali z Koreą Północną, Cementownia z ZSRR, Narodowa Spółka Tytoń i Zapałek z Chińską Republiką Ludową…

Mali Modibo Keïty utrzymuje stosunki z krajami Wschodu i Zachodu. W ten sposób podpisywane są umowy o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Czechosłowacją, Chińską Republiką Ludową, Jugosławią i Izraelem. We wrześniu 1961 r. Mali uczestniczyła w konferencji Ruchu Państw Niezaangażowanych w Belgradzie.

Mali odgrywa aktywną rolę w Organizacji Jedności Afrykańskiej.

W 1962 r. Odbywa się 6. i ostatni kongres USA-RDA, który ustanawia sześciu komisarzy politycznych odpowiedzialnych za kontrolę partii i administracji. Powstaje popularna milicja, a także obowiązkowa służba obywatelska i brygady czujności. Środki te zwiększą niepopularność reżimu Modibo Keïta.

W obliczu trudności gospodarczych, które doświadcza Mali, do których dochodzi rebelia Tuarega na północy, pojedyncza partia USA-NRD jest nękana podziałami między skrzydłem umiarkowanym, a skrzydłem radykalnym. W 1967 roku Modibo Keïta, który próbował osiągnąć równowagę, połączył siły z radykałami, którzy opowiadali się za aktywną rewolucją. Narodowe biuro polityczne US-RDA zostaje rozwiązane i zastąpione przez Krajowy Komitet Obrony Rewolucji (CNDR).

22 stycznia 1968 r. Modibo Keïta rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i postanowił zarządzać na podstawie zarządzeń.

19 listopada 1968 r. oficerowie wojskowi, w tym kapitanowie Yoro Diakité i Mamadou Cissoko oraz porucznicy Youssouf Traoré, Kissima Doukara i Moussa Traoré obalili reżim Modibo Keitta. Prezydent zostaje aresztowany po powrocie z oficjalnej podróży do regionu Mopti.

Wyjątkowy reżim Moussa Traoré 

Utworzono Wojskowy Komitet Wyzwolenia Narodowego (CMLN), który ustanowił wyjątkowy reżim. 23 listopada 1968 r. Utworzono rząd podlegający CMLN wraz z kapitanem Yoro Diakité na stanowisku premiera. W skład rządu wchodzą dwie umiarkowane osobistości reżimu USA-RDA: Jean-Marie Koné, który negocjował umowy francusko-malijskie, mianował Ministra Spraw Zagranicznych i Louis Nègre, który utrzymuje swoje stanowisko Ministra Finansów, do którego dodano: Plan i sprawy gospodarcze.

7 grudnia 1968 r. konstytucja z 22 września 1960 r. została zniesiona i zastąpiona ustawą zasadniczą. CMLN jest najwyższym organem kraju, jego prezydent Moussa Traoré jest głową państwa. CMLN obiecuje szybkie przyjęcie nowej konstytucji i wyborów w nadchodzącym roku.

Wybrane rady miejskie są rozwiązywane i zastępowane przez specjalne delegacje, których wodzowie pełnią funkcje burmistrza.

Druga Republika

Generał Moussa Traoré

2 czerwca 1974 r. Moussa Traoré ostatecznie zatwierdził w drodze referendum nową konstytucję ustanawiającą Drugą Republikę.

30 marca 1976 r. utworzono jednolitą Demokratyczną Unię Ludu Malijskiego (UDPM). Reżim ustanawia również Narodowy Związek Młodzieży w Mali, aby kontrolować młodzież i zmniejszyć wpływ związku studentów.

Około lat 90. ludność zaczęła domagać się systemu wielopartyjnego. Utworzyło się kilka podziemnych partii i stowarzyszeń politycznych:

 • Demokratyczny Front Patriotów Mali, już w 1984 r
 • Front Ludowo-Demokratyczny (FNDP)
 • 15 października 1990 r. Stowarzyszenie Młodzieży na rzecz Demokracji i Postępu (AJDP).
 • 18 października 1990 r. Narodowy Komitet Inicjatywy Demokratycznej (Cnid) autorstwa Mountagi Tall i Demba Diallo 
 • 25 października 1990 r. Sojusz na rzecz Demokracji w Mali, któremu przewodniczy Abdrahamane Baba Touré.
 • itd.

Stowarzyszenia te zmobilizują ludność, organizując marsze w Bamako i innych miastach kraju. W Bamako panuje całkowity chaos.

26 marca 1991 r. Moussa Traoré został aresztowany przez pułkownika Amadou Toumani Touré. Wojsko tworzy krajowy komitet pojednawczy, który zarządza przemianą. 

Przemiany demokratyczne

Komitet Pojednania Narodowego spotyka się z organizacjami demokratycznymi zrzeszonymi w Komitecie Koordynacyjnym Stowarzyszeń i Organizacji Demokratycznych (CCAOD). Postanowili ustanowić Komitet Przejściowy ds. Ocalenia Ludu (CTSP), który składa się z dziesięciu żołnierzy i piętnastu przedstawicieli organizacji demokratycznych, w tym czterech ze stowarzyszeń młodzieżowych i dwóch z północnego ruchu rebelii. CTSP, któremu przewodniczy Amadou Toumani Touré, obejmuje funkcje rządu tymczasowego.

CTSP zorganizował krajową konferencję, od 29 lipca 1992 r. do 12 sierpnia 1992 r. w celu opracowania nowej konstytucji i zdefiniowania procesu wyborczego.

Uznano wielopartyjność, a rozporządzenie CTSP z 10 października 1991r. ustanowiło kartę partii politycznych.

Malijczycy zatwierdzili nową Konstytucję w drodze referendum 12 stycznia 1992 r. Wybory samorządowe odbywają się w następnym tygodniu 23 lutego i 8 marca, a następnie wybory parlamentarne 23 lutego i 8 marca. Z 48 utworzonych już partii 22 bierze udział w wyborach, a 10 pozyskuje posłów. Adéma-Pasj, z 76 posłami na 116, uzyskuje absolutną większość.

Trzecia Republika

1992 – 2002

Wybory prezydenckie w dniach 12 i 26 kwietnia 1992 r. zakończyły proces wyborczy w 1992 r. Kandydat Adéma-Pasj Alpha Oumar Konaré wygrał drugą rundę z Tiéoulé Mamadou Konaté, kandydatem US-RDA i został pierwszym prezydentem Trzeciej Republiki.

8 czerwca 1997 r. Alpha Oumar Konaré został zaprzysiężony na drugą, pięcioletnią kadencję.

Decentralizacja jest jednym z najważniejszych dzieł. W dniu 11 lutego 1993 r. ustawa określiła kolektywność terytorialną Mali, którymi są regiony, dystrykt Bamako, koła, gminy miejskie i gminy wiejskie, z których każda ma osobowość prawną i niezależność finansową i żadna może ustanowić lub sprawować opiekę nad inną społecznością. Społecznościami zarządza się swobodnie przez wybrane zgromadzenia lub rady, które wybierają z nich organ wykonawczy. 16 października 1996 r. utworzono 684 gminy wiejskie i dodano je do 19 istniejących gmin miejskich.

2002 – 2012

Amadou Toumani Touré, zwany ATT, prezydent Republiki Mali w latach 2002–2012

12 maja 2002 r. Amadou Toumani Touré, zwany ATT, zostaje prezydentem Mali. 29 kwietnia 2007 r. został ponownie wybrany na drugą kadencję.  
Okres ten upłynął pod znakiem zakończenia kilku projektów infrastrukturalnych. Gospodarka malijska była jedną z najbardziej udanych w podregionie.

Upadek reżimu Kadafiego i chaos, który nastąpił, doprowadziły do ​​rozprzestrzeniania broni wojennej w całym Sahelu.

Malijscy bojownicy, tuaregowie, powrócili z nowoczesną bronią. Północ Mali zapaliła się wraz z nasileniem się ataków Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA) i islamistycznych bojowników Ançar Dine. 

2012 do chwili obecnej

Po lewej: kapitan Amadou Haya Sanogo, przewodniczący CNDR po prawej Prof. Dioncounda Traoré, tymczasowy Prezydent 2012 – 2013

W nocy z 21 na 22 marca 2012 r., nieco ponad dwa miesiące przed końcem mandatu, Amadou Toumani Touré został obalony przez zamach stanu. Buntownicy Narodowego Komitetu Odbudowy Demokracji i Przywrócenia Państwa, któremu przewodniczy kapitan Amadou Haya Sanogo, potępiają zarządzanie konfliktem w północnym Mali między armią a rebelią Tuarega.

Korzystając z całkowitego zamieszania w Bamako, MNLA i Ançar dine zajmują trzy regiony północnego Mali (2/3 kraju!). MNLA jednostronnie ogłasza niepodległość Azawadu z Gao, jako jego stolicą, niezależność nieuznawaną przez społeczność międzynarodową.

Ibrahim Boubacar Keïta, zwany IBK, Prezydent Republiki Mali

Pod naciskiem CDEAO i społeczności międzynarodowej wojsko zaakceptowało powrót do porządku konstytucyjnego. Umożliwiło to Dioncounda Traoré, przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego, zarządzać pokojową przemianą, po której Ibrahim Boubacar Keïta został entuzjastycznie wybrany prezydentem.

25 maja 2015 r. rządowi malijskiemu udało się podpisać umowę ramową z ruchami zbrojnymi w północnym Mali. Kraj odzyskuje jedność. Zakończyły się działania wojenne między MNLA, a rządem malijskim. Trwa proces rozbrojenia. Instalowane są delegacje przejściowe złożone z przedstawicieli wszystkich sił. Ruchy zbrojne są zintegrowane z rządem.

12 sierpnia 2018 r. Ibrahim Boubacar Keïta został ponownie wybrany na drugą pięcioletnią kadencję prezydencką.

Na poziomie ekonomicznym możemy zauważyć wzrost budżetu na rolnictwo, a także wzrost produkcji rolnej.